Wrzesień 1939 w dolinie Dunajca. Bój graniczny i walki nad górnym Dunajcem między 1 a 6 września 1939 roku

Szanowni Państwo, Moi Drodzy,

mam przyjemność poinformować, że ukazała się właśnie, nakładem Oddziału IPN w Krakowie i Wydawnictwa Attyka, moja książka Wrzesień 1939 w dolinie Dunajca. Bój graniczny i walki nad górnym Dunajcem między 1 a 6 września 1939 roku(Kraków 2018, ss. 486). Jest ona próbą wiernej rekonstrukcji wydarzeń, jakie rozegrały się podczas walk oddziałów polskich z nacierającymi wojskami niemieckimi oraz słowackimi na odcinku od Pienin aż po Nowy Sącz w pierwszych dniach kampanii wrześniowej. Opisuję w niej zarówno jednostki polskie, niemieckie i słowackie, jakie wzięły udział w tych walkach, jak też samą ich arenę – malowniczą dolinę Dunajca, której bronili strażnicy graniczni, żołnierze KOP z Wołynia, rezerwiści z Podhala, Sądecczyzny i Limanowszczyzny zgrupowani w szeregach Obrony Narodowej oraz podhalańczycy z Nowego Sącza i Cieszyna. Naprzeciw nim nacierały niemiecka (choć w zasadzie niemal w całości austriacka…) 2. Dywizja Górska oraz słowacka Dywizja „Jánošík”.

Książka opiera się na wieloletnich kwerendach w archiwaliach polskich, niemieckich i słowackich (te ostatnie wykorzystuję na podstawie wydanych już na Słowacji edycji dokumentów), ale też na prowadzonych od początku XXI wieku badaniach terenowych, których efektem jest napisany przeze mnie wspólnie z dr. Piotrem Sadowskim aneks poświęcony walorom turystyczno-geograficznym dawnego pola bitwy oraz pozostałościom fortyfikacji (m.in. na Wietrznicy w Tylmanowej, Tarchałach w Ochotnicy Dolnej oraz w Kłodnem/Królowie nad Krościenkiem nad Dunajcem). Drugi z aneksów to wybór dokumentów, wspomnień i relacji uczestników walk (Polaków, Niemców, Słowaków) oraz ludności cywilnej. Do tego ponad setka archiwalnych zdjęć, plany i mapy walk, rysunki zachowanych fortyfikacji polowych, wojenne zdjęcia lotnicze terenu. Trochę tego tam jest…

Mam nadzieję, że książka się spodoba i przyda zarówno regionalistom, jak też miłośnikom turystyki militarnej i historykom zajmującym się walkami w 1939 r. Spis treści znajduje się na grafice poniżej.

Już teraz zapraszam na pierwsze promocyjne spotkanie wokół książki. Odbędzie się ono 20 marca 2019 r. o godz. 18.00 w Centrum Edukacyjnym Oddziału IPN w Krakowie „Przystanek Historia” (ul. Dunajewskiego 8) w ramach  Krakowskiej Loży Historii Współczesnej. W dyskusji ze mną weźmie udział dr inż. arch. Krzysztof Wielgus, a rozmowę poprowadzi Roman Graczyk. Kolejne zaplanowane już teraz spotkania odbędą się w Starej Wsi pod Limanową (21 marca) i w Nowym Sączu (9 kwietnia).

Serdecznie zapraszam!

Dawid Golik

Dodaj komentarz